Figi – porównanie roślin

Jak można znaleźć na moim blogu, w okolicy października wysiałem nasiona fig wzięte z jednego owocu. Nasiona wzeszły dość obficie, po jakimś czasie zostały rozsadzone, by ostatecznie wiosną ruszyć na dobre ze wzorstem, każde w swojej doniczce.
Dzisiejszy wpis pozwoli na porównanie, jak może wyglądać hodowla teoretycznie identycznych roślin w jednakowych warunkach – jak można zauważyć na zdjęciach, wbrew pozorom nie sprawia to, że rośliny wyglądają tak samo. Najlepiej spojrzeć na zdjęcia poniżej:
dav

dav
Obie figi ze zdjęć były wysiane z tego samego owocu do jednej doniczki, przesadzane do doniczek z taką samą ziemią, podlewane tak samo, stały także blisko siebie. Dlaczego więc większa z roślin ma już ok 60cm i potrzebowała podpórki, by się nie przewrócić, a druga to zaledwie dwudziestocentymetrowy „karzełek”? Odpowiedź jest krótka – nasiona. Na tym przykładzie doskonale widać, że niektóre nasiona są zwyczajnie „mocniejsze” niż inne, które z kolei powinny przepaść w toku ewolucji – ze słabego nasiona nawet w najlepszych warunkach wyrośnie roślina co najwyżej średnia. Warto o tym pamiętać, gdy jakaś roślina nie rośnie nam tak, jakbyśmy chcieli, pomimo, że teoretycznie zapewniamy jej wszystko. Natury się zwyczajnie nie oszuka.

Tagged: Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *