Oskomian pospolity, czyli Karambola

Niedawno w Makro natknąłem się na Karambolę – nie znałem wcześniej tego owocu, pomimo, że jest dość popularny do przyozdabiania drinków (może wynika to po prostu z tego, że takich drinków zwyczajnie nie pijam ;)). Dzieje się tak oczywiście z powodu interesującego kształtu owocu – jeśli pokroi się go w plasterki, to uzyska się kształt gwiazdki. Sam owoc smakuje bardzo podobnie do śliwki – czyli jest całkiem słodki i samczny, choć nieco mdły. Oczywiście niewiele się zastanawiając kupiłem jedną sztukę (ok 8zł) i wydobyłem z niej pestki z zamiarem dołączenia tej rośliny do innych, hodowanych przeze mnie.
W miarę ładnych i nieuszkodzonych pestek udało się uzyskać trzy (niestety przy krojeniu owocu łatwo było je uszkodzić). Przed zasadzeniem tradycyjnie moczyłem je dwa dni w (w miarę możliwości) letniej wodzie. Po wysianiu zrobiłem także mini-szklarnię z woreczka foliowego, zamkniętego od góry. Tak przygotowany wysiew zostawiłem na ok. trzy tygodnie, od czasu do czasu otwierając woreczek, by „wymienić powietrze”.
Po wspomnianych trzech tygodniach mogę się cieszyć jedną, całkiem interesująco rosnącą rośliną:
dav

Zobaczymy, jak będzie rosła w najbliższych tygodniach – w międzyczasie mam zamiar poczytać nieco więcej o hodowli tej rośliny – w kilku książkach i na kilku forach internetowych już udało mi się znaleźć nieco na jej temat.

Tagged: Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *