Przesadzanie awokado

Wiosną tego roku nadszedł czas na przesadzenie awokdao do większej doniczki – jego wzrost przekroczył metr, a na samym czubku zaczęły się pojawiać boczne gałęzie. Po wyjęciu z doniczki można było zauważyć, że część korzeni dobiła do samego dna i zaczęła się po nim płożyć – tworzyło to ryzyko, że w przypadku zbyt intensywnego podlewania mogły stać zbyt długo w wodzie i zacząć gnić (mówiąc nieco w uproszczeniu). A przelanie jest dla roślin dużo groźniejsze, niż przesuszenie.
dav
Do przesadzenia wybrałem ziemię gliniastą, plus na dno nowej doniczki dorzuciłem warstwę drenażu zrobioną z odłamków cegieł – równie dobrze do tego nadawałby się gruboziarnisty żwir, ale pod ręką miałem akurat pokruszoną cegłę.
dav
Na zdjęciu powyżej można porównać wielkości doniczek – starej, w której jeszcze jest kwiat oraz nowej, wypełnionej drenażem. Poniżej wrzucam jeszcze zdjęcie starej rośliny, tylko że sprzed przesadzenia (de facto neiwiele to zmienia, chodzi o pokazanie postępów wzrostu samego awokado). Po przesadzeniu odczekałem z podlaniem dwa dni, by pobudzić korzenie do wrośnięcia w nową glebę – czasem warto stosować taki zabieg (choć nie polecam z młodymi roślinami ani z takimi szczególnie wrażliwymi na suszę).
dav
Od poprzedniego wpisu warto zauważyć, że musiałem dodać bambusową podpórkę do mojej rośliny – z powodu dość szybkiego wzrostu i ciężaru liści roślina zaczęła się niebezpiecznie przechylać na boki. Podpórka świetnie sprawdza się w pomocy w utrzymaniu rośliny w pionie.

Tagged: Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *